floraplanet.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Dom

Jakie zalety mają wertykalne ogrody?

Jakie zalety mają wertykalne ogrody?

Wertykalne ogrody cieszą się w ostatnich latach ogromnym uznaniem. Można je spotkać nie tylko w prywatnych domach, ale również w restauracjach oraz galeriach. Bardzo proste w utrzymaniu są ogrody usytuowane wewnątrz budynków. Warto mieć na uwadze, że takie ogrody prezentują się świetnie i przyciągają uwagę.

Czym jest ogród wertykalny?

W tym artykule wymienimy zalety, które posiada ogród wertykalny zrób to sam i zaoszczędź pieniądze. Ogrody wertykalne nazywamy także ogrodami pionowymi lub zielonymi ścianami. Duża ilość roślin poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo zielone ściany redukują ilość kurzu w powietrzu, więc są polecane alergikom. Ogrodowy pionowe pomagają uregulować poziom wilgoci w powietrzu i są świetną ozdobą salonu. Rośliny działają również odprężająco i zmniejszają stres. Wcale nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy, żeby przygotować wertykalny ogród w domu. Z wykonaniem małego ogrodu pionowego powinien sobie poradzić każdy, kto ma minimalne umiejętności manualne. Samodzielnie przygotowany ogród wertykalny w salonie potrafi sprawdzić domownikom naprawdę dużo radości. Z pomocy fachowców mogą skorzystać osoby, które nie mają żadnego doświadczenia. Na dobrze oświetlonej ścianie ogród sprawdzi się najlepiej. Z pewnością ogród wertykalny nie może się znajdować w pomieszczeniu zlokalizowanym ze strony północnej. W takim miejscu rośliny mogą nie mieć wystarczająco dużo światła. Oznacza to, że trzeba je będzie dodatkowo doświetlać. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, jeśli marzy ci się ogród wertykalny o dużych rozmiarach. W wyborze kształtu i rozmiaru ogrodu może nas tylko ograniczać własna wyobraźnia.

Przygotowanie ogrodu

Konstrukcję zielonej ściany można też przygotować samodzielnie, ale trzeba mieć do tego zdolności techniczne. Z gotowych paneli korzystają najczęściej firmy, które zajmują się budowaniem pionowych ogrodów. Warto podkreślić, że takie panele posiadają specjalny system nawadniania. Możesz też zamówić panele gotowe, a później zamontować je samemu. Można śmiało powiedzieć, że bardzo prosty do wykonania jest pionowy ogród z palety. Jest to ciekawa ozdoba tarasu lub balkonu. Do wykonania ogrodu potrzebna będzie folia ogrodowa, ziemia, paleta oraz podstawowe narzędzia, czyli młotek, papier ścierny oraz zszywacz tapicerski. Do pomalowania palety możesz użyć farby olejnej w dowolnie wybranym kolorze. W sprzedaży można z łatwością znaleźć moduły na kilka donic. Najlepiej zakupić produkty u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Do zrobienia nasadzeń możemy wykorzystać rzeczy, które mamy w domu. Plastikowe butelki po napojach sprawdzą się świetnie, podobnie jak stare rynny i plastikowe tuby po bombkach. Na początku trzeba wyciąć otwory, potem wsypać ziemię ogrodniczą, a na koniec posadzić rośliny. Taką konstrukcję można spokojnie zawiesić w kuchni lub na balkonie. W bardzo łatwy sposób można także przygotować mini warzywnik lub własny zielnik. Jeśli zakładasz zieloną ścianę to dokładnie przemyśl dobór roślin.

Udostępnij