Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak wybrać najlepsze nasiona pomidorów do uprawy w domu?

27 czerwca 2023 nasiona pomidorów

Przyglądając się wielu rankingom, można jednoznacznie stwierdzić, że pomidor jest ulubionym warzywem Polaków. Doceniany jest za swój wyjątkowy smak, zapach i soczysty miąższ. Pomidor jest bez wątpienia również wartościowym składnikiem diety, ponieważ obfituje w wiele wartości odżywczych, np. witaminy A, B, C, E oraz potas czy fosfor. Warzywo to jest ponadto źródłem przeciwutleniaczy, które hamują starzenie się komórek organizmu. Planujesz przydomową uprawę warzyw? Dowiedz się, jakie nasiona pomidora będą najlepsze.

Wybór odpowiednich nasion pomidorów to gwarancja pysznego smaku

Samodzielna uprawa pomidorów nie jest trudnym zadaniem, jeśli wybierze się odpowiednie nasiona. Warzywa te można hodować zarówno pod gołym niebem, w szklarni, w tunelu foliowym, na balkonie, jak i na domowym parapecie. Nie ma nic lepszego niż smakowanie soczystych pomidorów skąpanych w słońcu prosto z krzaczka. Takie warzywa są bardzo zdrowe, ponieważ do ich uprawy nie stosuje się żadnych szkodliwych dla zdrowia oprysków. Jeśli hodujesz warzywa sam, doskonale wiesz, co jesz.

Nie zawsze jednak pomidory smakują tak, jakbyśmy tego chcieli. Przyczyną ich nieprzyjemnego i niesatysfakcjonującego smaku nie musi być nieodpowiednia pielęgnacja, a wybrane nasiona pomidorów. Zakup właściwych nasion zagwarantuje Ci nie tylko pyszny smak, lecz także osiągnięcie pokaźnych krzaczków, na których do końca słonecznych dni będą pojawiać się obfite plony.

Wybór nasion pomidorów – czym się kierować?

Jak więc wybrać odpowiednie nasiona pomidorów? Przede wszystkim postaw na zaufany sklep ogrodniczy: stacjonarny lub online, np. Gardenstart. Takie miejsca prowadzone są przez osoby, które doskonale znają się na roślinach i ich uprawie, dlatego w swojej ofercie umieszczają wyłącznie produkty najwyższej jakości, takie, które można uprawiać bezproblemowo i dają obfite plony.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup w zwykłym markecie, obejrzyj dokładnie torebkę z nasionami i sprawdź, czy nie jest uszkodzona. Kupując wadliwe opakowanie, możesz niemiło się zaskoczyć, np. tym, że jego zawartość jest pusta. Poza tym, unikaj wilgotnych paczuszek, ponieważ mógł rozpocząć się w nich proces kiełkowania nasion.

Jakie nasiona pomidorów wybrać?

Poniżej znajdziesz polecane nasiona pomidorów, które są łatwe w uprawie i plenne. Można je hodować zarówno w gruncie, jak i na balkonie czy parapecie.

1. Pomidor karłowy Babinicz

Babinicz to polska odmiana pomidora z 2002 r. Co ciekawe, jej nazwa jest zaczerpnięta z powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza. Babinicz to pseudonim, pod którym ukrywał się Andrzej Kmicic. Pomidory te są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają stosowania podpór i mają samokończące się, wiotkie pędy. Babinicz nie potrzebuje przycinania ani innych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz nawożenia. Odmiana ta wydaje duże i średnie, krwistoczerwone, okrągłe owoce. Jeśli chodzi o miąższ, jest on średnio słodki, soczysty i mięsisty. Skórka natomiast średnio gruba i mocna. Babinicz osiąga najlepsze walory smakowe w połowie sierpnia, ale pierwszych zbiorów można oczekiwać już w lipcu. Odmiana jest ponadto odporna na choroby i szkodniki.

2. Pomidor GartenPerle

GartenPerle to niemiecka odmiana pomidorów zaliczana do typu „cherry”, która powstała w latach 80. XX w. Roślina osiąga niewielką wysokość, ok. 70 cm, dlatego znakomicie sprawdzi się w uprawie balkonowej lub tarasowej. Co więcej, odmiana ta ma bardzo dekoracyjny charakter, dlatego może stać się ozdobą każdej rabaty. Każda ze zwisających gałązek obwieszona jest drobnymi, intensywnie czerwonymi pomidorami o lśniącej skórce i niemal idealnie okrągłym kształcie. Pomidory GartenPerle charakteryzują się pięknym wyglądem oraz przepysznym słodkim smakiem. Zasiane wczesną wiosną, można jeść już w lipcu lub sierpniu. Krzaczki tej odmiany nie wymagają stosowania podpór.

3. Pomidor gruntowy Malinowy

Pomidor gruntowy Malinowy z pewnością zasługuje na miano jednego z najsmaczniejszych warzyw. Jest to odmiana wczesna, która rodzi wysokie krzaczki, wymagające zastosowania solidnej podpory. Pomidory te charakteryzują się okrągłym kształtem sporych rozmiarów. Miąższ tej odmiany jest natomiast różowo-czerwony, słodki i bardzo przyjemny dla kubków smakowych. Uprawa pomidora malinowego nie jest trudna, najlepiej sprawdza się w gruncie i pod osłonami, a plony, jakie daje, są obfite. Odmianę można wysiewać na przełomie marca i kwietnia, a następnie cieszyć się zbiorami w sierpniu lub wrześniu.

Dlaczego właśnie te odmiany?

Z uprawą wymienionych powyżej odmian poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Pomidory te charakteryzują się wybornym smakiem, a także dużą plennością, dzięki czemu można spodziewać się pokaźnych zbiorów już przy uprawie zaledwie kilku krzaczków. Dodatkowo wyhodowane owoce nadają się nie tylko do spożycia na surowo – prosto z krzaczka, lecz także smakują wybornie jako dania na ciepło. Z pomidorów tych można ponadto zrobić przepyszne przetwory, którymi będzie można zajadać się w zimie.

Materiał zewnętrzny

Najczęstsze choroby roślin ogrodowych: identyfikacja i zwalczanie

Redakcja floraplanet.pl

Nasz serwis tworzony jest przez zespół pasjonatów, którzy łączą wiedzę i doświadczenie z różnych dziedzin, aby dostarczać Ci najbardziej wartościowe i inspirujące treści. Naszą misją jest inspirowanie i wspieranie naszych czytelników w tworzeniu pięknych, funkcjonalnych przestrzeni oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród ziołowy w domu: jak założyć i pielęgnować zioła na parapecie
Sztuka rozmnażania roślin: od sadzonek do dorosłych okazów
Jak założyć ogród dla dzieci: bezpieczna i edukacyjna przestrzeń

Jesteś zainteresowany reklamą?