floraplanet.pl

Blog tematyczny o domu, ogrodzie i wnętrzach.

Porady

Gdzie kupić sadzonki traw ozdobnych?

Gdzie kupić sadzonki traw ozdobnych?

Urządzenie ogrodu nie jest wcale tak prostą sprawą, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy uwzględnić warunki atmosferyczne, a dodatkowo wybrać takie rośliny, które są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnego traktowania. Bardzo ciekawie prezentują się różnego rodzaju trawy ozdobne, których można znaleźć dość sporo w sklepach ogrodniczych. Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Rodzaje traw ozdobnych

Trawa większości osób kojarzy się z krótką zieloną trawką, którą trzeba regularnie kosić, aby pięknie rosła i wyglądała. Jest jednak wiele różnych odmian traw ozdobnych, które wyglądają niezwykle okazale i mogą być doskonałą ozdobą każdego ogrodu. Z racji dużego wyboru wyróżnia się trawy wieloletnie i jednoroczne. Są rośliny, które dorastają do 30 cm, a inne do prawie trzech metrów. Można znaleźć trawy, które nie rozrastają się zbyt szybko i rosną w kępkach. Dostępne są rośliny w kolorze szaro-zielonym lub intensywnie zielone. Jedne z nich kwitną pięknie w kolorze czerwonym, fioletowym, a inne na żółto i niebiesko. Niektóre gatunki wymagają regularnego przycinania, ale dzięki temu można stworzyć nietuzinkowe ekspozycje w ogrodzie. Są także gatunki odporne na mróz, a więc zdobią ogród przez cały rok.

Sadzonki traw ozdobnych – jak wybrać?

Trawy ozdobne można znaleźć w wielu ciekawych kolorach czy wysokościach. Każdy gatunek ma swoje własne cechy, które jednym mogą przypaść do gustu, a innym wręcz przeciwnie. Jednak z pewnością każdy znajdzie ozdobne trawy, które będą zachwycać oko nie tylko domowników, ale także i gości czy przechodni. Wysokie trawy z powodzeniem mogą być posadzone przy ogrodzeniu i tworzyć swojego rodzaju żywopłot. Można także wybrać niższe rośliny, które będą zdobiły rabaty. Na pewno należy wybierać sprawdzone sadzonki pochodzące z odpowiednich upraw. Najlepiej wybrać sklep ogrodniczy, który ma renomę i wieloletnie doświadczenie. Kierowanie się ceną nie jest dobrym wyjściem. Tanie sadzonki bardzo często nie przetrwają kolejnego sezonu, a więc będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Dobrze jest także wybrać takie gatunki, które będą pięknie wyglądać przez cały rok.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Sadzonki traw ozdobnych można kupić w doniczkach przez cały rok. W większości przypadków mogą być one posadzone w dowolnym momencie, jeśli nie są trawami pochodzącymi z ciepłych stref klimatycznych. Jednak najlepszym okresem jest koniec lata lub początek jesieni. Również wiosna jest dobrym czasem na sadzenie traw i innych roślin. Na pewno każda roślina potrzebuje czasu, aby się ukorzenić, a więc nie powinno się jej sadzić w okresie, kiedy mogą w krótkim czasie wystąpić przymrozki. Z racji tego, że trawy rosną bardzo szybko, to najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie do wiosny i zaaranżowanie ogrodu w tym okresie. Dzięki temu będzie można zaplanować, w jakich miejscach posadzić trawy i jakie inne rośliny warto wybrać na rabaty czy wzdłuż alejek. Trawy ozdobne wyglądają niezwykle okazale i warto mieć w swoim ogrodzie, choć kilka gatunków, które będą się pięknie rozrastać.

Udostępnij